Najciekawsze książki dotyczące pythona

Data publikacji: 2012-08-20 | Tagi:

Nic tak szybko nie traci ważności jak 80% książek o programowaniu.

Pozostałe 20% traktuje bardziej o technikach programowania, niż o samych językach (np. "Wprowadzenie do algorytmów" lub "Pragmatyczny programista"). Bardzo ciężko jest mi wskazać książkę, która będzie dobrym wyborem w nauce Pythona.

Dlatego też odpuszczę sobie papierowe wydania i wskażę kilka pozycji, które nie dość, że są za darmo w wersji elektronicznej, to jeszcze dają bardzo dobre podstawy w nauce i rozwijaniu swoich umiejętności dotyczących Pythona.

Dive Into Python

Pierwszą propozycją niech będzie Dive Into Python autorstwa Marka Pilgrima. Dostępne jest też polskie tłumaczenie Zanurkuj w Pythonie. Książkę tę polecam z czystym sumieniem ze względu na lekkość pióra autora i wartość merytoryczną pisanego tekstu. Z resztą to samo można powiedzieć o świetnej pozycji, jaką jest np. Dive Into HTML5 tegoż samego autora. Obok wartości takich książek nie da się przejść obojętnie.

Dive Into Python ma bardzo przejrzystą konstrukcję, a każdy rozdział zaczyna się małym wstępem i prezentacją zagadnień poruszanych w kolejnych podrozdziałach. Wstęp taki ("Diving In") zawiera również fragment kodu, prezentującego następujące po nim podrozdziały. Trzeba przyznać, że autor bardzo umiejętnie pobudza ciekawość czytelników.

Learn Python The Hard Way

Kolejnym wartym przeczytania (według mnie) podręcznikiem jest Learn Python The Hard Way autorstwa Zeda A. Shaw. Tutaj autor zastosował nieco inne podejście - wymaga od czytelników przestrzegania reguły mówiącej o tym, że każdy fragment kodu występujący w książce muszą przepisać własnoręcznie, bez bezmyślnego Ctrl-C, Ctrl-V, uważając i myśląc o tym, co piszą. Ciężko się nie zgodzić, że jest to raczej trudna droga, zważywszy na to, że w każdym ćwiczeniu (a jest ich 52), jest mniej lub więcej kodu do 'wklepania'. Jednocześnie ciężko się nie zgodzić również ze stwierdzeniem, że taka droga jednak przyniesie dobry skutek - wpisanie znak po znaku listingu programu, nawet gdy robi się to mechanicznie - powoduje, że coś tam w tej głowie jednak zostaje :). Na pewno zgodzą się z tym czytelnicy Bajtka i innych czasopism komputerowych z lat 80/90, którzy niejeden listing przepisali na swego C64 lub Atari ;).

Książka jest przeznaczona raczej dla początkujących programistów, ale ci, którzy chcą na pythona przesiąść się z innego języka również docenią jej zawartość.

Google Code University

Nie sposób nie wspomnieć o propozycji Google, na którą natknąłem się stosunkowo niedawno. Kurs pythona w Google jest skondensowaną mieszanką dla ludzi, którzy mają odrobinę doświadczenia w programowaniu i chcieliby poznać pythona. Na kurs składa się kilka rozdziałów opisujących podstawy stringów, list, wyrażeń regularnych; kilka wykładów video traktujących o podobnych zagadnieniach; oraz kilka sekcji ćwiczeń zawierających materiały do ściągnięcia i rozwiązania (najlepiej bez zaglądania do odpowiedzi ;)). Kurs nie jest może wyczerpujący, ale trzeba mu przyznać - daje solidne podstawy do swobodnego poruszania się w obrębie języka python.

PEP8

Następna pozycja to raczej nie książka a artykuł, który opisuje dobry styl zapisu kodu w pythonie. Mowa tutaj oczywiście o PEP8, którego znajomość powinna być obowiązkowa dla każdego programisty pythona. Sama składnia języka wymusza dobre formatowanie kodu, nie znaczy to jednak, że nie można (przypadkowo lub celowo) tego kodu zaciemnić przez złe nawyki. Dokument PEP8 reguluje niejasności i pozwala skutecznie poprawić czytelność źródeł. Jeśli ktoś wątpi w przydatność tego typu wytycznych, to przypomnę - kod jest pisany raz, a czytany wiele razy. Dlatego warto chociaż w minimalnym stopniu zadbać o jego czytelność.

Udacity

Ostatnia już pozycja na mojej liście to ani książka, ani artykuł lecz kurs wideo w Udacity. Strona ta obejmuje różnego rodzaju kursy podzielone według stopnia zaawansowania dotyczące nauk ścisłych, w tym programowania. Warto zapoznać się chociaż z tym jednym kursem, ponieważ prowadzony jest przez profesjonalistów z dużymi umiejętnościami przekazywania wiedzy i brakiem umiejętności zanudzania. Czyli pełna odwrotność polskich uczelni wyższych ;). Co ciekawe - użytkownicy, którzy założą konto i przejdą kurs (po drodze czeka nas kilka quizów), otrzymają certyfikat ukończenia kursu.

Na koniec

Najlepszym źródłem informacji o języku jest on sam, a raczej jego dokumentacja. Dlatego warto czytać dokumentację pythona.


Oceń ten post:
Podziel się:

comments powered by Disqus

IT w obrazkach: