Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; PDOXpander has a deprecated constructor in /usr/home/void/domains/programowo.net/public_html/core/PDOXpander.class.php on line 11 Raspberry Pi - jaki wybrać zasilacz - ładowarkę - Programowo.net

Raspberry Pi - jaki wybrać zasilacz - ładowarkę

Data publikacji: 2012-11-07 | Tagi:

Pierwszym zakupem do naszego Raspberry Pi powinien być dobry zasilacz.

No tak, ale pojawia się pytanie o to, który jest dobry, a który można od razu spisać na straty?

Rada pierwsza i najważniejsza - unikaj podróbek i noname'ów.

Przez to stracisz nerwy, dobry humor, a dodatkowo może się zdarzyć, że uszkodzisz sprzęt. Takie zasilacze mogą, ale nie muszą działać poprawnie. Może się zdarzyć, że dostarczają za niskiego lub za wysokiego napięcia. Może się zdarzyć, że są niewydajne prądowo. Może w końcu się zdarzyć, że z jakiegoś powodu pęknie niskiej jakości kabel i doprowadzi do zwarcia. Takie wypadki zdarzają się również przy markowym sprzęcie, ale prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest znacznie większe jeśli chodzi o zasilacze firmy Krzak.

Rada druga - czytaj specyfikację.

Raspi w wersji B, czyli najpopularniejszej, potrzebuje zasilacza mogącego dostarczyć przynajmniej 700mA prądu, przy napięciu 5V. Powinien wystarczyć dobry, solidny zasilacz, który jest wstanie dostarczyć od 700 do 1200mA.

Rada trzecia - sprawdź listę zgodnego sprzętu.

Istnieje lista sprzętu oznaczonego jako sprawdzony i działający (lub nie) z Raspberry Pi. Zawsze warto się z nią skonsultować przed podjęciem decyzji o zakupie.

Rada czwarta - zasilacze wypróbowane przeze mnie.

Obecnie pracuję z zasilaczem HTC TC-P300 w kolorze białym:

Jest to bardzo poręczny zasilacz, posiada wymienną wtyczkę do gniazdka - można wstawić pasującą do standardów USA lub Wielkiej Brytanii. Dodatkowo zamiast kabla mini USB zasilacz posiada zwykłe gniazdo USB, do którego można podłączyć dowolny kabel, nie tylko do zasilania Raspberry Pi.

Wypróbowałem również ładowarkę od mojego telefonu (Samsung B2710) o symbolu ETA0U10EBE, o wydajności 700mA.

Przez kilka dobrych dni działała bez zarzutu, później wymieniłem ją na powyższą HTC.

W międzyczasie wpadła w moje ręce ładowarka HTC o symbolu TC E250 - wydajność 1000mA, zgrabny wygląd i również port USB, do którego można podłączyć dowolny kabel - nie tylko do zasilania Raspi.

I tutaj natrafiłem na pewien problem - mimo, że na stronie http://elinux.org/RPi_VerifiedPeripherals napisane jest, że ten zasilacz działa bardzo dobrze, nie mogę potwierdzić tej informacji. Być może powodem był wadliwy hub USB podłączony również do Raspberry Pi, a być może trafił mi się egzemplarz ładowarki, który nie do końca był zgodny ze standardami. Dość powiedzieć, że ni z tego ni z owego Raspi traciło połączenie z siecią. Tego zasilacza używajcie na własną dopowiedzialność.


Oceń ten post:
Podziel się:

comments powered by Disqus

IT w obrazkach: