Dodawanie kolejnego dysku w debianie

Data publikacji: 2013-10-05 | Tagi:

W końcu nadchodzi upragniona chwila i montujemy do swojej stacji roboczej lub serwera opartego na Debianie ;) drugi dysk twardy. Jak to zrobić bezboleśnie i bezproblemowo pokazuje poniższy mini tutorial.

Zakładam, że mamy dostęp do konta root (przez su lub sudo), potrafimy posługiwać się konsolą i zdajemy sobie sprawę z konsekwencji popełnienia błędu (bez zbędnego ściemniania: można utracić wszystkie informacje).

1. Podłączenie dysku i odnalezienie jego nazwy

Po podłączeniu dysku należy odnaleźć jego nazwę urządzenia. Najprostszy sposób to:

ls /dev

Wyświetli listę urządzeń podłączonych do komputera - wykonanie tego polecenia przed podłączeniem i po podłączeniu da nam różnicę w postaci dodatkowego wpisu (pojawi się np. urządzenie sdb).

Możemy dla pewności użyć polecenia

fdisk -l

w wyniku którego dostaniemy listę dysków podłączonych do komputera, należy rozpoznać dysk systemowy i pod żadnym pozorem się do niego nie odnosić. Nas interesuje "ten drugi dysk" :) (od tego momentu zakładam, że pojawia się jako /dev/sdb).

2. Ustalamy partycje

Wykonując polecenie
cfdisk /dev/sdb

Uruchamiamy program partycjonujący, którym przydzielamy sobie przestrzeń. Program ma interfejs użytkownika w trybie tekstowym i dosyć opisowe opcje. Ja najpierw skasowałem wszystkie partycje, potem wybrałem opcję Nowa i zaakceptowałem całą dostępną ilość miejsca. Pojawiła mi się na liście jedna główna partycja. Wybrałem opcję Zapisz oraz Zakończ, po czym przeszedłem do...

3. Tworzenie systemu plików

Prosta komenda

mkfs.ext4 /dev/sdb1

Tworzy wybrany system plików (w tym wypadku ext4).

4. Montowanie dysku

Mamy przygotowany dysk, więc wypadałoby go udostępnić w drzewie plików:

mkdir /dane
mount -t ext4 /dev/sdb1 /dane

Po tych operacjach możemy już zapisywać i odczytywać dane. Jeśli chcemy, by dysk był dostępny dla innych użytkowników, to wystarczy zmienić uprawnienia do katalogu przy użyciu komend chown i/lub chmod.

5. Montowanie przy starcie

Jeśli chcemy by dysk był widoczny od razu po uruchomieniu systemu, to wystarczy wyedytować plik /etc/fstab:

/dev/sdb1 /dane ext4 defaults,errors=remount-ro 0 1

Po restarcie dysk będzie widoczny w punkcie montowania (w naszym wypadku /dane).


Oceń ten post:
Podziel się:

comments powered by Disqus

IT w obrazkach: