Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; PDOXpander has a deprecated constructor in /usr/home/void/domains/programowo.net/public_html/core/PDOXpander.class.php on line 11 Wondershaper, czyli jak szanować pozostałych użytkowników łącza - Programowo.net

Wondershaper, czyli jak szanować pozostałych użytkowników łącza

Data publikacji: 2013-11-23 | Tagi:

Niektóre routery nie mają opcji kolejkowania pasma, niektórym adminom nie chce się tego robić, a my, wysyłając najnowszy film o swoim kocie na youtube skutecznie utrudniamy innym użytkownikom naszego łącza korzystanie z sieci.

Dzieje się tak dlatego, że upload dużych plików na serwery wysyca łącze, przez co inni userzy muszą dłużej czekać na zasoby. Pingi rosną do zatrważających wielkości, a razem z nimi rośnie frustracja.

Do takich celów powstał mały skrypt wondershaper, który możemy zainstalować u siebie i po odpowiednim skonfigurowaniu żaden nasz upload nie zmąci spokoju współużytkowników.

Instalujemy przez:

sudo aptitude install wondershaper

A konfigurujemy przez:

sudo wondershaper <interfejs> <max_download_w_kbit> <max_upload_w_kbit>

Zakładając że interfejs sieciowy w naszym komputerze to eth0, a łącze, którym dysponujemy to 10Mbit download/1Mbit upload, to przykładowe polecenie przycinające naszą prędkość do 8Mbit downloadu i 512kbit uploadu będzie wyglądało mniej więcej tak:

sudo wondershaper eth0 8192 512

Jeśli znudzi nam się mniejsza prędkość lub przestaniemy szanować pozostałych użytkowników, to reguły możemy wyczyścić poleceniem:

sudo wondershaper clear eth0


Oceń ten post:
Podziel się:

comments powered by Disqus

IT w obrazkach: