Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; PDOXpander has a deprecated constructor in /usr/home/void/domains/programowo.net/public_html/core/PDOXpander.class.php on line 11 Chrome, gmail i mailvelope, czyli o szyfrowaniu poczty - Programowo.net

Chrome, gmail i mailvelope, czyli o szyfrowaniu poczty

Data publikacji: 2014-07-29 | Tagi:

Mimo wielu swoich zalet gmail nadal nie udostępnia szyfrowania wiadomości out of the box. Jako, że czasem ta funkcjonalność jest niezbędna, postanowiłem się bliżej przyjrzeć temu zagadnieniu pod kątem przeglądarki chrome.

Poszukiwania zacząłem od odpowiedniej wtyczki do chrome - wybór padł na mailvelope, jako najbardziej uniwersalną i najlepiej działającą.

Po zainstalowaniu i konfiguracji (kliknięcie na ikonce, Options, Generate Key - wpisanie imienia i nazwiska, adresu e-mail i hasła) możemy wejść na stronę poczty gmail.

Z pozoru nic się nie zmienia dopóki nie spróbujemy utworzyć nowej wiadomości. Wtedy w polu tekstowym da się zauważyć sporych rozmiarów przycisk, po naciśnięciu którego, możemy zaszyfrować wiadomość jednym z dostępnych kluczy. Oczywiście nie muszę chyba zaznaczać, że aby wysłać zaszyfrowaną wiadomość, należy najpierw dysponować kluczem publicznym adresata i zaimportować go do mailvelope (kliknięcie na ikonce, Options, Import keys).

Dla testu możemy wysłać taką wiadomość do siebie:

  • Tworzymy wiadomość.
  • Klikamy na ikonce mailvelope.
  • Wybieramy ikonkę z kłódką.
  • Wybieramy własny klucz.
  • Klikamy ok.
  • Wysyłamy wiadomość.

Po chwili w naszej skrzynce wyląduje zaszyfrowana wiadomość. Aby ją odczytać należy kliknąć w body, wpisać hasło klucza i przeczytać odszyfrowaną wiadmość.

Prościej się chyba nie da ;).

A jak ktoś potrzebuje wysłać do mnie szyfrowaną wiadomość (chociażby dla testów), to zapraszam, mój mail to: piotr.stankiewicz[małpeczka]gmail.com. Mój klucz publiczny jest dostępny tutaj.


Oceń ten post:
Podziel się:

comments powered by Disqus

IT w obrazkach: