50 lat języka BASIC

Data publikacji: 2014-08-28 | Tagi:

Tak się składa, że w tym roku mija dokładnie pięćdziesiąt lat od narodzin języka, który chyba każdy miał okazję poznać. Beginner's All-purpose Symbolic Instruction Code, czyli BASIC, powstał w 1964 roku na potrzeby studentów Dartmouth College w New Hampshire.

Nie chcę tutaj powielać wpisów z wikipedii, bo każdy może sobie kliknąć i przeczytać. Chcę jedynie z nostalgią wspomnieć początki styczności z komputerami ośmiobitowymi, wśród których najpopularniejszym (bo zwykle osadzonym w ROM'ie) językiem programowania był właśnie BASIC.

Kiedy zaczynałem poznawać pierwsze instrukcje, BASIC był już zdecydowanie pełnoletni, a od tamtego czasu minęło grubo ponad dwadzieścia lat. Nadal mile wspominam próby ogarnięcia się w gąszczu skoków do odległych linii kodu ;).

Osiągnięcie wieku "dziadkowego" skłoniło mnie do małych poszukiwań w sieci. W zasadzie nie spodziewałem się znaleźć nic ciekawego, ani też nie miałem specjalnego celu. Ot, wpisanie w google hasła w nadziei, że coś ciekawego przyciągnie mój wzrok.

Nie zawiodłem się - trafiłem na e-book z 2012 roku o programie w BASICu. Tak, cała książka o jednym programie. Żeby było ciekawiej, to program ten ma jedną linijkę. Oto on.

10 PRINT CHR$(205.5+RND(1)); : GOTO 10

Książka ma tytuł 10 PRINT CHR$(205.5+RND(1)); : GOTO 10 i można ją ściągnąć w pdfie stąd.

Polecam jej lekturę nie tylko tym, którzy stawiali swoje pierwsze programistyczne kroki w BASICU, ale też dużo młodszym programistom. Chociaż samego programowania nie ma tam zbyt dużo, to dogłębnej analizy jest pod dostatkiem.


Oceń ten post:
Podziel się:

comments powered by Disqus

IT w obrazkach: