MorphOS na Macu Mini oraz drażniący dźwięk przy uruchamianiu.

Data publikacji: 2016-01-26 | Tagi:

MorphOS jest neoamigowym systemem operacyjnym działającym na sprzęcie opartym na architekturze PowerPC. Między innymi da się go uruchomić na takich fajnych komputerach jak iBooki, PowerBooki, PowerMaki oraz wspomniany w tytule Mac Mini.

Problemem w przypadku każdego z tych komputerów jest tak zwany chime sound - te charakterystyczne "Baaaanggggg", które rozlegając się w nocy skutecznie stawia na nogi wszystkich domowników.

Oto krótka instrukcja jak się go pozbyć.

Osoby, które posiadają system operacyjny Mac OSX nie widzą żadnego problemu. Po prostu ściągają sobie panel preferencji, który instaluje się w ustawieniach systemu, wchodzą w niego i ustawiają głośność dźwięku startowego.

Osoby, które (tak jak ja) jako jedynego systemu używają MorphOSa nie mają aż tak łatwo.

Oto krótka instrukcja postępowania.

Krok 1. Ściągamy linuxa PowerPC w wersji live.

Stąd ściągamy obraz Live Ubuntu w wersji 14.04.2 skompilowanej dla architektury PowerPC.

Krok 2. Wypalamy.

Ściągnięty plik iso wypalamy na płytę CD-R dowolnym programem do nagrywania obrazów. Należy zwrócić uwagę, że obraz jest duży i wymaga płyty minimum 800MB i to z włączonym overburningiem. Ja kupiłem na allegro dziesięciopak CD-R Philips 800MB, więc jeśli ktoś ma problemy ze zdobyciem nośnika, mogę wypalić obraz i wysłać tradycyjną pocztą :).

Krok 3. Startujemy.

Tak przygotowaną płytę należy włożyć do czytnika komputera i wystartować z płyty. Tradycyjnie robi się to przytrzymując klawisz C na klawiaturze podczas bootu. Przy oryginalnych klawiaturach Apple nie ma opcji, żeby to nie działało. Natomiast przy klawiaturach firm trzecich może być problem związany z tym, że komputery Apple podczas uruchamiania wyłączają chwilowo napięcie na portach USB. Niektóre klawiatury przestają wtedy wysyłać kod trzymanego klawisza. Radą na to jest trzymanie klawisza i puszczanie go na ułamek sekundy co jakiś czas. Powinno zadziałać.

Po chwili powinien pokazać się czarny ekran z możliwością wyboru opcji bootowania kernela.

Niektóre informacje w sieci sugerują, że w tym miejscu należy wpisać live video=ofonly. U mnie to nie zadziałało (Mac Mini G4). U mnie wystarczyło nacisnąć enter, czyli uruchomić z domyślną opcją live.

Krok 4. Wyłączamy dźwięk.

Po kilku minutach ukazuje się blat linuksa. Po naciśnięciu przycisku w lewym dolnym rogu wybieramy System Tools, a tam XTerm. Uruchomi się terminal linuksa, w którym wpisujemy: sudo nvsetvol 0. Przez chwilę nic się nie dzieje, po chwili w terminalu pojawia się informacja np:

current volume is 27
new volume is 0

Oznacza to ni mniej, ni więcej, że dźwięk startowy został wyciszony.

Krok 5. Restart.

Po wykonaniu powyższych opcji restartujemy komputer. Podczas startu można trzymać lewy klawisz myszy - płytka powinna się wysunąć. Komputer startuje bez głosu, a my możemy nadal cieszyć się fajnym sprzęcikiem.

Krok 6. Podsumowanie.

Program nvsetvol grzebie w pamięci pram sprzętów Apple, w chwili obecnej do tej pamięci nie ma dostępu z poziomu MorphOS (a przynajmniej ja takiego sposobu nie znam), więc operacja ta musi zostać wykonana z poziomu Linuksa.

Powyższy post został opracowany dla Maca Mini G4 Silent Upgrade i wersji 14.04.2 Lubuntu PowerPC. W przypadku innych komputerów mogą być potrzebne nieco inne kroki.

Po całkowitym resecie pamięci pram z poziomu Open Firmware dźwięk startowy może powrócić, więc radzę trzymać płytkę w pogotowiu - jedyną bronią przed przeraźliwym "Baaaanggggg" jest szybki i zmasowany atak ;).


Oceń ten post:
Podziel się:

comments powered by Disqus

IT w obrazkach: