Nadszedł ten ważny moment, że musiałem w pewnym momencie wejść na serwer i w jakiś sposób uzyskać informację, z jakimi parametrami uruchomiony został proces gunicorn
. No i zaczęło się poszukiwanie optymalnej drogi do celu.
Czy zdarzyło Ci się pomylić się w przełącznikach dla jakiejś komendy w wyniku czego nagle w katalogu pojawiły się pliki --help
albo -f
? Mi zdarza się to co jakiś czas. Pliki się pojawiają, nie są potrzebne więc można je usunąć, prawda? Ale ktoś, kto próbował to zrobić wie, że to nie jest takie proste, jakim się wydaje.
Podczas ostatniego przełączania managerów okien i edytorów zauważyłem u siebie dziwny przypadek. Emacs zaczął renderować czcionkę w sposób koślawy - typowy dla wyłączonego antialiasingu. Zacząłem przeszukiwać sieć w poszukiwaniu sensownego rozwiązania i udało mi się złożyć do kupy zestaw reguł, które usuwają ten problem.
Grepa używa chyba każdy, a przynajmniej powinni używać go czytelnicy tego bloga ;), ale nie każdy wie o przydatnych opcjach pozwalających wyświetlić kilka linii przed i po znalezionym ciągu.
Polecenie cd
linuksowej powłoki ma ciekawą, aczkolwiek nie zawsze znaną opcję -.
Dziś krótko i na temat. Logujesz się na serwer, odpalasz screena, otwierasz sobie 8 okienek, w każdym po jednym ważnym shellu, których już nie chcesz zamykać. Odłączasz się od screena i w tym epickim momencie przypominasz sobie, że nie nadałeś screenowi nazwy :).
Ku pamięci!
Podmiot: duży plik csv
Misja: posortować po drugiej kolumnie, malejąco
W przypadku projektów Django pracuję głównie z trzema bazami - jeden master, a za nim dwa slave, replikujące go tak szybko, jak się da. Jednak czasem nie jest to dość szybko i trzeba zgłosić administratorom problem z replikacją.
Pytanie tylko jak określić, że problem tkwi właśnie w replikacji?
To potrafi być wkurzające: robię coś w konsoli połączony zdalnie przez ssh, zostawiam ją na chwilę. Wracam do niej i albo jest zawieszona, albo dostaję komunikat: Read from remote host: Connection reset by peer
. Okazuje się, że jest na to sposób, a nawet kilka :)
Takie pytanie zadaję sobie zawsze, kiedy loguję się na nową maszynę linuksową opartą na Debianie bądź Ubuntu.
Często są to zdalne logowania po ssh no i wypadałoby w łatwy sposób z konsoli dowiedzieć się z jakim systemem i w jakiej wersji mamy do czynienia.
Zabaw z avconv
ciąg dalszy. Dziś krótki snippet pokazujący jak z obrazka png zrobić pełnoprawny film.
Ostatnio nagrywając tutorial na youtoube (niedługo opublikuję) stanąłem przed problemem jak połączyć kilka ujęć w jedno. Filmy były w takim samym formacie, z tym samym kodekiem, było ich 10 i trzeba było je połączyć w jeden. Z pomocą przyszedł avconv
.
Ciągle mam problemy ze składnią MySQL służącą do tworzenia nowej bazy i nadawania odpowiednich uprawnień odpowiednim userom, stąd ten post.
Ciągle zapominam jak zrzucić dane z bazy do gzip w jednej linijce i jak ją potem (również w jednej linijce) wgrać do innej bazy. W efekcie kończę zwykłym zapisem/odczytem z sql i oddzielnym pakowaniem/rozpakowywaniem gzip.
Nigdy więcej :). Po zanotowaniu na pewno zostanie mi w pamięci.
Ostatnio naszło mnie na zerkanie w konfigurację mojego modemu telewizji kablowej. Nazywa się Arris Touchstone i nie ma żadnych opcji zmienianych przez użytkownika, ale ma za to tryb Advanced, w którym pokazuje nieco więcej informacji. Niestety tryb ten jest dostępny jedynie po podaniu tzw. hasła dnia.
Niestety nie jest możliwe uzyskanie adresu IP serwera tylko z poziomu shella sql, ale przynajmniej możemy posiłkować się nazwą hosta.
Screen
jest wygodnym narzędziem, ale czasem potrafi mi spłatać figla. Stało się to między innymi wtedy, kiedy zalogowałem się na jeden serwer, podłączyłem się do jednej sesji screena, z niej zalogowałem się na drugi serwer, a na nim z kolei podłączyłem się do kolejnej sesji screena.
Mam sesję screena w środku innej sesji screena, a skróty klawiszowe obsługują tylko tę pierwszą sesję... Co zrobić?
Wbudowane narzędzie vima do rozwiązywania różnic między plikami stanowi niezbędny dodatek wielu programistów posługujących się tym edytorem (w tym również mnie). Dziś krótka ściąga z komend vimdiff.
Po ulegnięciu namowom różnych blogów zainstalowałem sobie rozszerzenie włączające nowe zakładki w chrome. Wszystko ok, ale to nie dla mnie - nie można przenosić folderów, a strony wrzucane do jednego folderu pokazują się w zupełnie innym.
I teraz pytanie - jak się tego pozbyć, skoro nie ma w rozszerzeniach, nie ma w aplikacjach, no po prostu nie ma nigdzie.
Pewnego dnia powstało (potrzeba chwili) zagadnienie pod tytułem: Jak skopiować jakieś dane ze zdalnego serwera ssh do lokalnego schowka?
Po kilku chwilach kombinowania miałem gotowe rozwiązanie.