Czy wiedzieliście, że wysyłanie maili w roku 1984 było bajecznie proste? Jeśli nie, to zapraszam do obejrzenia poniższego filmu.
No mam kręćka na punkcie retro. Mam i nic na to nie poradzę. Tym bardziej cieszy mnie inicjatywa, która mam nadzieję odbije się echem po całym retroświatku.
Piszę tu o papierowych wydaniach kultowego magazynu Kommoda & Amiga Plus, które mam przyjemność posiadać, czytać i omdlewać z zachwytu ;).
Pisałem już wcześniej o tym kursie, a w międzyczasie na kanale youtube autora pojawił się kolejny (ostatni już) odcinek kursu. Zachęcam do obejrzenia.
Cieszy fakt, że są jeszcze ludzie, którym się chce coś pisać na klasyczne Amigi, szczególnie, że produkt, który oferują jest naprawdę wysokiej jakości.
Zastanawiam się, gdzie takiego posta umieścić - w dziale retro, czy programowanie... W końcu stanęło na retro.
Oto dwa pierwsze odcinki kursu Basica dla kultowego komputera Commodore 64. Kurs prowadzony jest przez Arkadiusza "Dark Archona" Kamińskiego i naprawdę fajnie się go ogląda.
Nowy Rok pragnę powitać ciekawym filmem z ubiegłorocznej konferencji #32C3. Film traktuje o architekturze komputerów sprzed 30 lat. Konkretnie chodzi o Amigę i opis jej wnętrzności. Warto obejrzeć nawet jeśli ktoś nie jest fanem.
Obiecałem, że będzie trochę ciekawych rzeczy o Amidze na blogu, więc oto jest - zbiór oprogramowania, dokumentacji itp. rzeczy, które mogą zaciekawić Amigowców byłych i obecnych.
Dziś chciałbym przedstawić małe znalezisko, które symuluję starą grę z Commodore 64 o nazwie Impossible Mission.
W 1984 roku David Braben oraz Ian Bell stworzyli grę, która przeszła do historii rozrywki. Mimo tego, że nie miała fabuły, to grało się w nią miesiącami. Chodzi oczywiście o Elite - grę która potrafiła zmieścić osiem galaktyk, a w każdej po 256 planet w 64kb pamięci typowego komputera ośmiobitowego.
W 1993 roku powstała nowa gra, która z powodzeniem zdetronizowała Elite...
Czasem podczas uruchamiania/grania w gry przy użyciu WHDLoad gra wraca do systemu z komunikatem: Exception "NMI Autovector" ($7C) . O co w tym chodzi?
Pakiet WHDLoad na Amigę pozwala zainstalować na twardym dysku (karcie CF) większość gier, które nie miały niegdyś swoich własnych instalatorów lub co gorsza nie korzystały z DOS'u Amigi.
W dużym uproszczeniu: tworzone jest wirtualne środowisko, w którym uruchamiane są gry. Niezależnie od konfiguracji sprzętowej.
Dziś krótki tutorial pod tytułem jak na klasycznej Amidze stworzyć sobie środowisko programistyczne z pythonem i vimem w roli głównej.
Tekst trochę z przymrużeniem oka. A dlaczego? Wszystko w swoim czasie :).
W tym roku mija 30 lat od zaprezentowania pierwszej w historii Amigi.
Na blogu pojawi się z tej okazji kilka (jeśli nie kilkanaście) postów poświęconych temu komputerowi.
Aż łezka w oku się kręci jak się ogląda taki film.
W Białymstoku też była giełda komputerowa - nad marketem "Opałek" zostawiłem w tamtych czasach sporo kasy ;)
Gdy wpadła ponownie w moje ręce Amiga 500, postanowiłem zbudować sobie niewielkie środowisko programistyczne. Wybór padł na język C, a oto moje boje z kompilatorem Dice C
Gotek to zamiennik stacji dysków - korzysta z usb i w zasadzie z miejsca potrafi zastąpić wysłużone stacje dysków 3,5" we wszelkiej maści urządzeniach. Niestety nie sprawdza się z Amigą, ale na pomoc przyszedł Hervé Messinger, który stworzył specjalny firmware przystosowujący urządzenie do pracy z przyjaciółką.
Dziś małe wykopalisko, ale dopiero niedawno na to trafiłem. Ikona Real Time Strategy, czyli Dune 2 została napisana w html5 i udostępniona za darmo dla wszystkich chętnych graczy.